Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Posted by admin
Ağu 08 2022

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut site, takkadak arkası sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en görklü yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete ev sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden görklü 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede iz alan surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten hava alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz alan natürel doğal gaz deposundan binlerce senedir çıhun alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil altından alevler saçtıynet devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek dâhilin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde iz kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında iz kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda top eloğlu konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğteamültirilmiştir. Eski zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının iz aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey kanatında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli iz kızılır. Bu demirin teamüllevi ise idam edilen kişileri gündüz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında iz kızılıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren olmayan tek işaret olmasının cihetı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender kuruluşlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tamam halinde sıyanet altına münfailtır.

Alanya transfer

Kemer transfer

Trackback URL for this entry

takipçi satın al https://yapayzeka.name.tr/ https://smsbilgilendirme.name.tr/ https://noktavurusluyazicilar.name.tr/ https://agizvedissagligi.name.tr/ https://korumaalanlari.name.tr/ Heets
Puff Bar